Učení s Alešem

Projekt spojuje dvě možnosti trávení času a to tzv. večerní školu a společné volnočasové aktivity s dobrovolníkem. Program funguje na principu přátelského vztahu člověka s mentálním postižením s dospělým dobrovolníkem. Odborně sestavená dvojice se schází nejméně po dobu školního roku na jedno odpoledne v týdnu a věnuje se opakování učiva a volnočasovým aktivitám, které si společně domlouvá.

V rámci projektu poskytujeme možnost následné edukace absolventům základních škol speciálních a základních škol praktických, ale do programu se mohou zapojit i dospělé osoby s mentálním postižením. Náplní schůzek dobrovolníka a člověka s mentálním postižením je především prohlubování stávajících vědomostí a praktických dovedností. Náplň vzdělávacích aktivit se odvíjí od individuálních (nebo aktuálních) potřeb.  A právě volnočasové aktivity, které jsou na schůzkách realizovány, poskytují možnost pro rozvoj komunikačních schopností, dovedností a sociální interakce. Důraz je kladen na praktické využití v běžném životě.

Projekt Učení s Alešem nabízí:

• opakování učiva prezentovaného při školní docházce
  • práci na počítači
  • výuku cizích jazyků – zaměřená na jednoduchá slova, elementární fráze
  • finanční gramotnost
  • orientaci v životě a okolním světě
  • sportování
  • kreativní a zájmovou činnost
  • nové sociální kontakty
  • rozvoj komunikačních dovedností
  • podporu samostatnosti (např. při nakupování, cestování apod.)